Pytania? - Szkolenie Psów
21967
page-template-default,page,page-id-21967,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
FAQ

Kiedy rozpocząć szkolenie psa?

To pytanie pojawia się bardzo często. Padają różne odpowiedzi – w wieku 4 miesięcy, w wieku roku, i wszystkie opcje pomiędzy :).

Ja odpowiem tak – szkolenie rozpoczynamy w pierwszym dniu pojawienia się psa w domu. Szkolenie nie polega bowiem tylko na uczeniu komend i zachowań. To całość naszych działań względem psa. Budowanie relacji, zabawa, wyciszanie, przyzwyczajanie do otoczenia – domowego i tego na zewnątrz, wprowadzanie podstawowych zasad – nie rusz, klatka, nie skacz – to wszystko również elementy szkolenia. Warto już przed zakupem/wprowadzeniem psa do domu zdawać sobie z tego sprawę i mieć chociaż minimalnie opracowany plan działania :).

Klatka – wprowadzać czy nie?

Jeszcze kilka lat temu ten temat u większości „psiarzy” wywoływał święte oburzenie i falę krytyki. 12 lat temu sama zabrałam posłanie (!) swojego pierwszego psa jadąc na zawody Agility (wyleczyłam się się z braku klatki już po kilku godzinach ich trwania :D). Na szczęście czasy się zmieniają.

Klatka to idealne narzędzie aby: wyciszać psa, izolować, kiedy jest to wskazane, zapobiegać niszczeniu rzeczy przez szczeniaka,  przyśpieszyć naukę czystości, wspomóc pracę nad lękiem separacyjnym, wreszcie zapewnić psu jego własny, bezpieczny kąt. Wprowadzając klatkę ułatwiamy sobie pracę z psem i zapobiegamy wystąpieniu wielu niepożądanych zachowań, które znacznie trudniej później zlikwidować. Wiadomo – zasada lepiej zapobiegać niż leczyć działa również w przypadku psów. Także przemyślcie jej wprowadzenie, oczywiście rozsądne :).

Szkolenie – indywidualnie czy grupowo?

Gdybym miała doradzić dobremu znajomemu – powiedziałabym: zdecydowanie indywidualnie. Tak, to większy koszt, większy o ok 50%.  Jednak wg mnie większy jest pożytek dla pary z pięciu indywidualnych spotkań niż z dziesięciu grupowych, zwłaszcza, jeśli grupa liczy cztery i więcej psów. Bardzo mała grupa lub indywidualne zajęcia w znacznie większym stopniu gwarantują dostosowanie ćwiczeń do pary pies-przewodnik oraz poprawne wykonanie i zrozumienie celu ćwiczenia i celu szkoleniowego.

Kiedy iść z psem na szkolenie?

Na tak postawione pytanie odpowiedź będzie brzmieć – to zależy na jakie  oraz zależy od rozwoju psa. Na grupowe – wtedy, gdy szczeniak będzie w stanie skupić się przez dłuższy czas w grupie psów. Może to być wiek 3 miesięcy, ale dla niektórych osobników więcej – 4-5. Na lekcje indywidualne można się umawiać już w wieku 3 miesięcy, ponieważ jego „program” może być dostosowany do możliwości szczeniaka. Oczywiście zawsze pamiętajmy, że szczeniak to psie dziecko, i podobnie jak dziecko ludzkie potrzebuje krótkich, atrakcyjnych sesji i więcej czasu na odpoczynek i zabawę.